Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Sobota, 16 stycznia 2021, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza PL EN
Do 17 stycznia 2021 r. wejście do Urzędu Gminy możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty z pracownikiem.

5 MILIONÓW DLA NASZEJ GMINY Z RZĄDOWEGO FUNDUSZU

Z  drugiej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymamy 5 milionów złotych.  To trzecia (!) pod względem wysokości kwota dotacji wśród gmin, które uzyskały wsparcie w ramach obecnego  naboru w województwie wielkopolskim.  Przypomnijmy, że z pierwszej transzy, którą rozdzielono w połowie br.  wsparcie otrzymały wszystkie gminy w Polsce, pod warunkiem, że zgłosiły taką potrzebę. Wysokość wsparcia uzależniona była  przede wszystkim od poziomu nakładów inwestycyjnych w budżecie, przy uwzględnieniu  zamożności gmin. Ze względu na wysoki poziom wydatków inwestycyjnych uzyskaliśmy wówczas również stosunkowo wysoką kwotę ponad  2,1 mln złotych.  

Tym razem podział środków odbywał się w trybie konkursowym i wsparcie otrzymały tylko najwyżej ocenione projekty. Komisja powołana przez Premiera oceniała zgłoszone przez gminy inwestycje biorąc pod uwagę ich  kompleksowość, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczbę osób które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu. Zgłoszony przez naszą gminę projekt dotyczy budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Komorniki.

Należy zaznaczyć, że pomimo rekordowej wysokości wsparcia przyznana suma nie pokrywa  kosztu całej inwestycji, który wynosi 16,2 mln zł. Bez wątpienia przy ocenie projektu wzięto pod uwagę jego wysoki udział w odniesieniu do wielkości budżetu gminy. Na wysoką ocenę zasłużyła także kompleksowość działań – gmina dysponuje obecnie koncepcją skanalizowania całego pozbawionego kanalizacji obszaru i na zdecydowaną jego większość jest już gotowa dokumentacja techniczna z pozwoleniami na budowę. Obecnie dobiega końca budowa oczyszczalni ścieków, która ma docelowo obsługiwać całą gminę, a w kilku miejscach realizowana jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Zaplanowana do budowy w ramach dofinansowania sieć ma znaczenie dla szerszego obszaru niż kanalizowane Komorniki, będąc jednocześnie ważnym fragmentem kolektora przesyłowego – stąd jej znaczenie w dalszej perspektywie także dla kolejnych miejscowości.  Obok znacznej części mieszkańców gminy z kanalizacji skorzystają powstające w rejonie inwestycji nowe przedsiębiorstwa.  Budowa kanalizacji na terenie Komornik ma również szczególne znaczenie w związku z powstającym w sąsiedztwie tej miejscowości zbiornikiem retencyjnym na Męcinie.

 

gazeta
pit
ESA Mobis Fundusz dróg samorządowych RZĄDOWY FUNDUSZ INWESTYCJI LOKALNYCH
lgd trakt piastow
GOAP
Aglomeracja Poznań
PLOT Poznań
Schronisko Skałowo
ZTM Poznań
Obywatel
Fundusze UE
Powiat Poznań
UW Poznań
UMWW Poznań