W Teatrze Muzycznym w Poznaniu takie wybrzmiewa przesłanie musicalu „Virtuoso”, na którym była grupa osób z niepełnosprawnością z osobami towarzyszącymi ( prawie 50 osób). Udaliśmy się 18 września 2020, na godzinę 19.00. Na widowni było trochę inaczej niż zwykle, z powodu epidemii. Siedzieliśmy w maseczkach i co drugie miejsce, ale to nie przeszkadzało w kontemplacji sztuki. Głównym bohaterem był Ignacy Jan Paderewski, w którego wspaniale wcielił się Janusz Kruciński. Barwy biało-czerwonej oplotły cały teatr. Ten wielki kompozytor, polityk o światowym rozgłosie był wielkim patriotą, duchem i ciałem z Polską związany, materialnie jej pomagając; wspierany przez ukochaną żonę Helenę Górską Paderewską, graną ciekawie przez Annę Federowicz. Zatem rozbrzmiewa na deskach teatru także piękna miłość tych dwojga. Pozostałym postaciom historycznym zaprezentowanym w tym musicalu przez zespół artystów należą się ukłony, za ich przedstawienie. Libretto i muzyka świetnie napisane przez Matthew Hardy, a przetłumaczone przez Lesława Halińskiego. Orkiestrę i aranżacje wokalne przygotował Andrew Fox. Przemysław Kieliszewski przetłumaczył teksty piosenek; odzwierciadlające pewną rzeczywistość. Mimo, że „wyeksponowano” kawałek tamtej Polski, to spektakl dzięki tej inscenizacji jest „żywy” do teraźniejszości. To zasługa reżysera Jerzego Jana Polońskiego. W choreografii dynamiczny ruch może się podobać, gdyż ukazuje szał i podziw, jakim obdarzało bohatera społeczeństwo. Mała scena, aczkolwiek ekspresjonistyczna, a zajęła się nią Paulina Andrzejewska – Damięcka. Na uwagę zasługują: scenografia Mariusza Napierały i kostiumy Agaty Uchman. Słowem całość, łącznie z orkiestrą i przeplatana baletem jest satysfakcjonująca.
I tak Kleszczewianie tego wieczoru w zdecydowanej większości powinni być ukontentowani. Było warto wyruszyć w tę krótką podróż emocjonalną i intelektualną.
Teatr Muzyczny w Poznaniu jest działaniem wpisanym w projekt „Kleszczewianie w teatrze w Poznaniu” w części dotowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i razem dotarli autokarami do teatru bardzo dziękuję.
Ze Stowarzyszeniem „Pomagam” jest związana liczna grupa osób, która lubi tę sztukę, którą jest teatr, więc warto dla niej przygotować takie przedsięwzięcie.
M. Radzimska
Koordynator projektu