2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto flagi ustanowione zostało przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej.
Na wybór daty święta wpływ miało wydarzenie historyczne związane z tym, że 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa, jak również fakt, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja - po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma na celu propagowanie szacunku do polskiej flagi, wzmacniać wiedzę o polskich symbolach narodowych oraz promować postawy patriotyczne.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.
Serdecznie zachęcamy mieszkańców gminy do wspólnego uczczenia tych dni poprzez wywieszenie flag narodowych.
Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej - nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli.
Rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu ustawodawczego z 29 kwietnia 1919. Po II wojnie światowej święto było obchodzone do 1946 roku. Kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich publiczne świętowanie rocznicy Konstytucji 3 maja zostało zabronione przez władze komunistyczne. Ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy święto zostało oficjalne zniesione.
Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990.
1 maja 2024 r. mija 20 lat od chwili przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej.
1 maja 2004 r. Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Rozszerzenie to było największym w historii UE. Integracja państw Środkowej Europy ze strukturami europejskimi uznana została za ostateczne przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.
Oficjalna inauguracja negocjacji akcesyjnych miała miejsce 31 marca 1998 roku.
Polska zdążyła zakończyć rozmowy w 25 spośród 30 obszarów negocjacyjnych do końca
2000 r. Dla dziewięciu tematów uzgodniono okresy przejściowe. Pozostałe pięć obszarów rozpatrywano w latach 2001-2002. Wiele czasu poświęcono kwestii dostępu Polaków do europejskich rynków pracy, jak również dopłat do produkcji rolnej.
Negocjacje Polski z UE sfinalizowano 13 grudnia 2002 r. podczas szczytu Unii w Kopenhadze.
16 kwietnia 2003 r. w Atenach podpisano traktat akcesyjny. Na 7 i 8 czerwca 2003 r. Sejm RP wyznaczył daty referendum akcesyjnego. Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 % biorących udział w referendum, 22,55 % było przeciwnych. Frekwencja wyniosła 58,85 %.
Ratyfikacja traktatu akcesyjnego miała miejsce 23 lipca 2003 r. O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.
Z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 11 maja br. dla mieszkańców naszej gminy zorganizowany zostanie festyn, podczas którego wspólnie będziemy mogli świętować rocznicę wstąpienia Polski do UE. Festyn odbędzie się na terenie bazy Zakładu Komunalnego. Modernizacja i rozbudowa bazy Zakładu Komunalnego została przeprowadzona w ramach największego projektu zrealizowanego przez Gminę z udziałem środków unijnych. Przedsięwzięcie objęło również zakup 9 autobusów niskoemisyjnych, budowę 2 węzłów przesiadkowych, a także przebudowę ulicy Sportowej w Kleszczewie.
Szczegóły wydarzenia: TUTAJ