Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Poniedziałek, 22 kwietnia 2024, Imieniny: Ĺ?ukasza, Kai, Nastazji PL EN

INWESTYCJE – DESZCZE POTĘGOWAŁY UCIĄŻLIWOŚCI

budowa chodnika na ul. SiekiereckiejSkutki trwającej od kilku miesięcy deszczowej pogody, to przyczyna głównych problemów zgłaszanych od dłuższego już czasu do Urzędu Gminy w związku ze stanem dróg, zwłaszcza gruntowych, jak również z realizowanymi inwestycjami. To także temat ożywionej dyskusji w mediach społecznościowych.

Wyjaśniałem już kwestię utrzymania dróg – sprzęt gotów do pracy oczekuje na odpowiednie warunki. Z niespotykanymi od lat problemami spotykają się jednak także wykonawcy inwestycji prowadzonych w terenie. Bezprecedensowa w skali wielu lat ilość opadów spowodowała, że na ciężka próbę zostali wystawieni wykonawcy i zleceniodawcy oraz w sposób szczególny mieszkańcy posesji położonych w zasięgu oddziaływania placu budowy.

Największą inwestycją drogową jest obecnie budowa ul. Siekiereckiej. budowa ul. Siekiereckiej ilustracja

Rolę głównego inwestora pełni Powiat Poznański, którego partnerem jest Gmina Kleszczewo. Głównym wykonawcą jest doświadczona firma drogowa, podwykonawcą sieci kanalizacyjnych (kanalizacji sanitarnej i deszczowej) znana od bardzo dobrej strony w naszej gminie firma, która bardzo sprawnie wybudowała już kolektory kanalizacyjne od Komornik do ul. Waniliowej w Gowarzewie. Problemy, wynikające z nadmiaru opadów, rozpoczęły się dopiero na ul. Siekiereckiej. Na odcinku 950m tej ulicy jest prowadzona budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej, częściowo wymiana sieci wodociągowej, budowa oświetlenia ulicznego, a także wymiana podbudowy na całej szerokości pasa drogowego, w celu wykonania dwustronnych chodników i nowej nawierzchni. Lokalizacja kolektorów kanalizacyjnych, ze względu na istniejące wcześniej media i wymogi techniczne uniemożliwiła prowadzenie prac na połowie pasa drogowego z zastosowaniem ruchu wahadłowego. Konieczne było zamknięcie drogi z dopuszczeniem jedynie ruchu pojazdów właścicieli przyległych do drogi posesji. Ponieważ wykopy były prowadzone nieomal środkiem jezdni, szybko zniknęła z niej nawierzchnia asfaltowa. Okoliczne pola były zalane wodą. Wprawdzie w miarę prac budowlanych wodę wlewająca się dotąd z pół odprowadzano do powstającej kanalizacji deszczowej, osuszając w ten sposób w znacznym stopniu zalane pola, to jednak powstawania błota nie dało się uniknąć ze względu na nieustające opady. Próba utwardzenia tymczasowych ścieżek dla pieszych tłuczniem nieomal natychmiast zakończyła się niepowodzeniem, pod błotem zniknęły także płyty betonowe, które miały służyć pieszym i kierowcom ruchu lokalnego. Wobec nadmiaru opadów rozważano wstrzymanie robót, jednak rozwiązanie uznano za niezasadne, ponieważ to by jedynie wydłużyło okres uciążliwości dla wszystkich korzystających z tej ulicy.

Pomimo trudności prace są kontynuowane i już w najbliższym czasie wejdą w mniej dokuczliwą fazę. Dobiega końca budowa sieci kanalizacyjnych, obecnie są wykonywane ostatnie przyłącza do posesji – to była najtrudniejsza faza ponieważ wykopy są w tym przypadku prowadzone w poprzek jezdni. Uciążliwości są już teraz znacznie ograniczone na odcinku, gdzie są prowadzone prace związane z budową jezdni i chodników. Podbudowa jest wykonana, przynajmniej częściowo, na znacznej części inwestycji, w szybkim tempie jest tez układany chodnik z kostki betonowej. Do wykonania w najbliższych dniach jeszcze pozostaje – od strony ronda – wymiana ok. 50m sieci wodociągowej zbudowanej z rur azbestowych (zaplanowana na przyszły tydzień, tj. po 25 lutego br.).

W przyszłym tygodniu, po feriach, wznawia kursy na tymczasowej trasie autobus linii 489, który dociera do ul. Truskawkowej od strony Siekierek. W przyszłym tygodniu powinna już znacznie poprawić się przejezdność całej ulicy. Co bardzo ważne, pomimo uciążliwości związanych z przebiegiem pogody wykonawcy nadal deklarują skrócenie czasu budowy o kilka miesięcy - spodziewany termin zakończenia prac to połowa roku.

Podobna sytuacja jak na ul. Siekiereckiej, chociaż ze względu na zakres inwestycji na mniejszą skalę, występuje także na budowie ostatniego odcinka ul. Lawendowej. I tutaj w trakcie budowy kanalizacji należało się uporać z wodą wlewającą się z sąsiedniego pola. W tym przypadku oprócz pompowania wykonano również dodatkowo drenaż, który pozwoli ograniczyć, a być może zapobiec gromadzeniu się wody w tym miejscu w przyszłości. budowa kanalizacji w ul. LawendowejGdyby nie przebieg pogody wykonawca wszedłby już na budowę kanalizacji w ulicy Szafranowej. Ze względu jednak na rozkopaną sąsiednią ulicę Lawendową i trudne warunki atmosferyczne rozpoczęcie inwestycji wstrzymano.

Kontynuowane są prace na budowie przedszkola w Kleszczewie. I tutaj także na ogromne utrudnienia napotykają prace związane z budową mediów zewnętrznych, w tym między innymi podziemnych zbiorników na wodę opadową.     

  prace ziemne przy budowie przedszkola sala przedszkola w trakcie budowy

przedszkole w Kleszczewie zdjęcie elewacji

W kilku miejscach naszej gminy, w Markowicach, Poklatkach, Tulcach, Kleszczewie i Gowarzewie, są prowadzone bądź wkrótce się rozpoczną, prace związane z uzupełnianiem punktów oświetlenia ulicznego. budowa oświetlenia ulicznego

W Krerowie obok Stacji Uzdatniania Wody jest wykonywany odwiert na potrzeby studni głębinowej. Nowe ujęcie będzie przygotowane do czerpania wody z pokładów trzeciorzędowych, z głębokości ponad 150m. odwiert studni głębinowej foto

                                                                                       Bogdan Kemnitz

                                                                                Wójt Gminy Kleszczewo

 

Data dodania: 2024-02-25
Data ostatniej aktualizacji: 2024-04-02
gazeta
pit
GOKIS ESA czyste powietrze Aglomeracja Poznań lgd trakt piastow Schronisko Skałowo Dofinansowanie ze środków Budźetu Państwa ZTM Poznań
Fundusze UE
UW Poznań
Powiat Poznań
Obywatel
UMWW Poznań