Wkrótce ma szanse ruszyć kolejna edycja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na terenie gmin aglomeracji poznańskiej, w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka z przedstawicielami zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań – przewodniczącym zarządu, Prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem i wiceprzewodniczącym Wójtem Tarnowa Podgórnego Tadeuszem Czajką. W uroczystości udział wzięli włodarze wszystkich samorządów Metropolii. Stowarzyszenie Metropolia Poznań tworzy miasto Poznań, 21 gmin członkowskich oraz Powiat Poznański.
Na potrzeby samorządów aglomeracji z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski wyodrębniono kwotę 118,6 mln euro. Środki z nowej pespektywy unijnej będą mogły być przeznaczone na cele wyznaczone w Strategii ZIT. Samorządy będą mogły aplikować o dotacje na rozwój e-usług publicznych. Będzie też kontynuowana rozbudowa Metropolitalnego Systemu Informacji Przestrzennej, a także unowocześnianie karty PEKA. W planach jest realizacja projektów związanych z adaptacją do zmian klimatu - poprawiających bilans wodny, zmniejszających ryzyko związane z powodzią i suszą.
Nie zabraknie przedsięwzięć, które były realizowane przez podpoznańskie gminy w poprzedniej perspektywie. Chodzi głównie o inwestycje w zrównoważoną mobilność miejską, a więc budowę lub rozbudowę węzłów przesiadkowych przy dworcach kolejowych. Gminy będą mogły pozyskać dotacje na zakup autobusów nisko lub zero – emisyjnych.
Ważnym priorytetem będzie edukacja – w szczególności projekty podnoszące konkurencyjność i jakość kształcenia zawodowego. Nie zapomina się również o rozwoju uczniów w szkołach kształcenia ogólnego, a także o wspieraniu aktywnego i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Zdrowe i aktywne społeczeństwo Metropolii Poznańskiej – to kolejny ważny obszar, który będzie dotowany z funduszy europejskich. Powstanie, m.in. Zintegrowane Centrum Opieki i Teleopieki, zostaną poszerzone działania z zakresu usług społecznych wpierających rodziny i rodzinną pieczę zastępczą. Na pomoc mogą liczyć pracodawcy w zakresie poprawy ergonomii stanowisk pracy czy podnoszeniu kompetencji. Nie zabraknie również działań aktywizujących i integrujących środowiska lokalne.
Fot. UMWW