Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Wtorek, 25 czerwca 2024, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma PL EN

PRZECIĘCIE WSTĘGI NA BUDOWIE ZBIORNIKA RETENCYJNEGO

26 lipca 2023 roku zapisze się jako dzień szczególny w historii naszej gminy, ze względu na finał ponad trzydziestu lat zabiegów o powstanie niezwykle ważnej inwestycji. W tym dniu nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi na zakończonej właśnie budowie zbiornika retencyjnego na Męcinie.

Powierzchnia zajęta pod zbiornik to blisko 22 ha, w tym przewidywana powierzchnia lustra wody przy maksymalnym napełnieniu 16 ha.

Głównym zadaniem zbiornika jest retencja wody, głównie na potrzeby rolnictwa. Inwestycja prowadzona była przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Źródłem finansowania były środki z UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 18 mln zł oraz środki krajowe w wysokości ponad 4 mln zł.

W przyszłości dopuszczona jest również funkcja rekreacyjna zalewu i tutaj inicjatywa jest po stronie Gminy. Warunkiem by Gmina mogła przystąpić do zagospodarowania otoczenia zbiornika jest pozyskanie gruntów – oczekujemy na rozpatrzenie wniosku złożonego w tej sprawie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zostały również podjęte kroki w kierunku stworzenia możliwości pozyskania środków zewnętrznych – zadanie zostało umieszczone w Strategii ZIT w MOF Poznania.

Wspomnianego dnia 26 lipca br. na gotowej zaporze zbiornika nastąpiło otwarcie zbiornika z udziałem Sekretarza Stanu, Pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marka Gróbarczyka, posła na Sejm RP Bartłomieja Wróblewskiego, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezesa PGW Wody Polskie Krzysztofa Wosia, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu Bogumiła Nowaka. Samorząd naszej Gminy reprezentowany był przez wójta Bogdana Kemnitz, Przewodniczącego Rady Gminy Marka Maciejewskiego oraz sołtysów wsi Tulce i Komorniki: Mirosławę Rutkowską i Czesława Książkiewicza.

/więcej informacji w zakładce Inwestycje/

Data dodania: 2023-07-27
Data ostatniej aktualizacji: 2023-09-14
gazeta
pit
GOKIS ESA czyste powietrze Aglomeracja Poznań lgd trakt piastow Schronisko Skałowo Dofinansowanie ze środków Budźetu Państwa ZTM Poznań
Fundusze UE
UW Poznań
Powiat Poznań
Obywatel
UMWW Poznań