Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Wtorek, 27 lutego 2024, Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda PL EN

TEMAT, KTÓRY BUDZI EMOCJE, CZ. II: DROGI POWIATOWE I WOJEWÓDZKIE

Bardzo dobrze, gdy do Urzędu Gminy są zgłaszane wszelkie problemy mieszkańców, to świadczy o wysokim poziomie zaufania do skuteczności działań na rzecz naszej wspólnoty samorządowej. Należy być jednak świadomym podziału kompetencji i faktu, że Gmina nie ma wpływu sprawczego na zachowania innych podmiotów, które mają obowiązki wobec mieszkańców obszaru gminy Kleszczewo. Tak jest np. w przypadku zarządzania drogami powiatowymi i wojewódzkimi – w tym celu zostały powołane odrębne, jednostki /powiat i województwo samorządowe/, które mają kompetencje, środki i obowiązki związane z utrzymaniem dróg. Nie są to jednostki nadrzędne w stosunku do gmin, a równorzędne, którym powierzono część zadań, które wykraczają poza obszar jednej gminy. Znakomitym przykładem takich zadań jest właśnie utrzymanie dróg powiatowych czy wojewódzkich. Tymczasem w praktyce, nawet informacja o uzyskaniu przez naszą Gminę wysokiego wsparcia na ratowanie zabytków jest okraszona hejtem w sprawie stanu dróg i to głównie dróg nie należących do Gminy. Na szczęście dostrzega to co raz większa liczba uczestników publicznej dyskusji. Miejmy świadomość, że przelewanie winy na Gminę jest w pewnym sensie szkodzeniem samemu sobie. Skoro jest winna Gmina, to faktycznie winny nie musi zajmować się rozwiązaniem problemu. Co bardzo ważne, kandydaci z terenu gminy Kleszczewo kandydujący do rady powiatu czy sejmiku wojewódzkiego, gdzie rozstrzygane są problemy dróg powiatowych i wojewódzkich z kretesem przegrywają za sprawą większości mieszkańców Gminy Kleszczewo, którzy w głosowaniu w obwodach na terenie naszej gminy oddają głos przedstawicielom gmin ościennych (!!!).

Niezależnie, czy jest to zadanie Gminy, czy też nie (a nie jest), Gmina stan tych dróg traktuje priorytetowo ponieważ są to główne szlaki komunikacyjne, decydujące o warunkach życia mieszkańców i możliwościach rozwoju gospodarczego gminy. Przykładem niech będą zwieńczone sukcesem starania o budowę drogi powiatowej - ulicy Siekiereckiej w Gowarzewie – inwestycja Powiatu Poznańskiego realizowana w partnerstwie Gminy Kleszczewo, gdzie udział finansowy Gminy jest wyższy niż głównego inwestora, budowa przy drodze powiatowej ścieżki rowerowej Poznań-Tulce – gdzie gmina sfinansowała koszty opracowania dokumentacji aplikacyjnej, zadbała o ogromne poparcie społeczne dla tej inwestycji /czynnik ten podlegał ocenie/, a także w pewnej części uczestniczyła w jej kosztach, czy też budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Kleszczewa do Nagradowic. Ścieżka przebiega wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 434. W tym przypadku właściciel drogi nie uczestniczył w kosztach budowy ścieżki, jest jednak przygotowywana dokumentacja remontu drogi, który jest przewidziany do wykonania w bieżącym roku. Jeżeli chodzi o drogi powiatowe, to są już gotowe dokumentacje na przebudowę blisko 1 km ulicy Tuleckiej w Gowarzewie (kontynuacja budowy drogi pieszo-rowerowej i odbudowa od podstaw jezdni), odcinka ul. Sportowej w Tulcach (od skrzyżowania z ul. Poznańską do skrzyżowania z ul. Różaną). Jest również gotowy projekt kontynuacji przebudowy drogi Swarzędz – granica gminy Kleszczewo (granica z powiatem średzkim) w obrębie geodezyjnym Krerowo. To zadanie jak wiemy w połowie zostało już wykonane – ze względu na ogromny koszt rozpoczęcie drugiego etapu inwestycji jest przesuwane w czasie, Powiat rozważa etapowanie inwestycji. Gmina przygotowuje także dokumentacje na chodnik w Śródce, drogę pieszo-rowerową w Krerowie i budowę układu komunikacyjnego z węzłem przesiadkowym przy kościele w Tulcach. Trwają także zabiegi o przebudowę drogi z Kleszczewa do Poklatek. Należy zastrzec, że decyzje w sprawie inwestycji powiatowych czy wojewódzkich należą do tych zarządców dróg. Chociaż zakres przedsięwzięć zarówno na drogach gminnych, ale także na drogach innych zarządców realizowanych z udziałem Gminy Kleszczewo jest ogromny w stosunku do wielkości dochodów, to nadal nie jest wystarczający dla pokrycia wszystkich potrzeb. Tym nie mniej, wyrażając swoje negatywne emocje, co ma niestety miejsce najczęściej przy ogłaszaniu kolejnych pozytywnych przedsięwzięć na stronie internetowej Gminy, warto zwrócić uwagę nie tylko na to czego jeszcze nie ma, ale także mieć na uwadze to co już wspólnie, systematyczną wieloletnią pracą osiągnęliśmy – nie dajmy sobie psuć wizerunku znanej z gospodarności Gminy Kleszczewo. Przed przystąpieniem do procedury uchwalania budżetu Powiatu Poznańskiego w lipcu 2023 roku, na moją prośbę zostało zorganizowane spotkanie z udziałem osoby odpowiedzialnej za inwestycje drogowe Powiatu Poznańskiego – wicestarosty Tomasza Łubińskiego, a także dyrekcji oraz pracowników merytorycznych Zarządu Dróg Powiatowych. W załączeniu odpowiedź na poruszone kwestie.

                                                                                                          Bogdan Kemnitz

                                                                                                 Wójt Gminy Kleszczewo

Odpowiedź na poruszone kwestie poniżej - plik pdf

ilustracja

Data dodania: 2024-01-29
Data ostatniej aktualizacji: 2024-02-25
gazeta
pit
GOKIS ESA czyste powietrze Aglomeracja Poznań lgd trakt piastow Schronisko Skałowo Dofinansowanie ze środków Budźetu Państwa ZTM Poznań
Fundusze UE
UW Poznań
Powiat Poznań
Obywatel
UMWW Poznań