Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Niedziela, 19 maja 2024, Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra PL EN

WIĘKSZY NABÓR DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

 

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przegłosowały rozwiązanie dla wyzwania zwiększonego naboru do szkół średnich w roku szkolnym 2023/2024. W szkołach Poznania i powiatu poznańskiego powstaną dodatkowe klasy, żeby zaspokoić zapotrzebowanie blisko dwukrotnie wyższej liczby uczniów kończących w tym roku naukę na poziomie podstawowym. Będzie na nich czekać 12 tys. miejsc w Poznaniu i 2 tys. - w powiecie poznańskim. Dodatkowe koszty częściowo poniosą gminy Metropolii.

 

Siedemnaście gmin powiatu poznańskiego, a także Śrem, Szamotuły, Oborniki i Skoki, pomogą Poznaniowi i powiatowi sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych. 21 gmin wyłoży łącznie 5 mln zł, tyle samo dodatkowo wydatkuje powiat poznański. Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 będzie początkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych dla półtora standardowego rocznika, co jest wynikiem kumulacji efektów reform edukacji z ostatnich 10 lat.

- Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania, dlatego od tygodni rozmawialiśmy o tym w gronie samorządów Metropolii – powiedział Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, Prezes Metropolii Poznań W tym tygodniu Rada Metropolii przegłosowała współfinansowanie zwiększonej liczby miejsc w szkołach. Uważam, że to głosowanie było jednym z najważniejszych w historii naszego stowarzyszenia. Mamy w Poznaniu o ponad 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach, a teraz mamy też o ponad 50 procent większą dla nich ofertę. Bardzo dziękuję Staroście, Burmistrzom i Wójtom, którzy z troski o uczniów podjęli nieoczywistą przecież decyzję. Co więcej, zobowiązaliśmy się do rozmów o kolejnych latach, żeby jeszcze w tym roku wypracować rozwiązanie na okres do 2030 roku.

Uchwała przyjęta przez Radę Metropolii Poznań ustala dodatkową składkę członkowską. 23 samorządy (powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) zgodziły się, że te fundusze trafią na organizację finansowania zwiększonej liczby miejsc w liceach i technikach, przez najbliższy, kluczowy rok szkolny. Jednocześnie zarząd Metropolii zobowiązał się do końca roku 2023 opracować koncepcję finansowania oświaty do 2030.

- To mocny przykład tego, jak skutecznie potrafimy działać łącząc samorządowe siły – ocenił Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu jest bardzo atrakcyjna. Ze świadomością blisko dwa razy większej liczby uczniów niż choćby dwa lata temu, usiedliśmy do rozmów, żeby zaspokoić ich potrzeby. Po trudnych rozmowach wstaliśmy od stołu z jednogłośnie zaakceptowanym rozwiązaniem.

W efekcie decyzji Rady Metropolii Poznań możliwe było zgłoszenie w systemie naboru do szkół ponadpodstawowych na rok 2023/24:

12153 miejsc w Poznaniu

1872 miejsc w powiecie poznańskim (łącznie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat bądź gmina),

co daje łącznie możliwość nauki dla 14025 uczniów. W tej liczbie nie są zawarte szkoły działające na terenie Poznania, które nie są prowadzone przez samorząd i nie prowadzą naboru za pomocą wspólnego systemu.

 

Metropolia Poznań to stowarzyszenie, które tworzą powiat poznański oraz miasta i gminy Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

 

Data dodania: 2023-03-06
Data ostatniej aktualizacji: 2023-03-15
gazeta
pit
GOKIS ESA czyste powietrze Aglomeracja Poznań lgd trakt piastow Schronisko Skałowo Dofinansowanie ze środków Budźetu Państwa ZTM Poznań
Fundusze UE
UW Poznań
Powiat Poznań
Obywatel
UMWW Poznań