Bezpłatne wsparcie dla osób starszych i/lub z niepełnosprawnościami
Zintegrowane Centrum Teleopieki i Centrum Usług Domowych
Oferta skierowana jest do osób mieszkających samotnie lub przebywających w domu przez znaczną część dnia samemu, potrzebujących wsparcia z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności.
Osoba przystępująca do projektu otrzymuje bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze aparat telefoniczny. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia może wykonać połączenie alarmowe, tj. skontaktować się z Teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania – np. wzywa służby ratunkowe, powiadamia osobę kontaktową itp. W trakcie wykonania połączenia przez guzik alarmowy (tak zwane „połączenie czerwone”) Teleasystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku. To rozwiązanie pozwala na przekazanie kluczowych informacji służbom medycznym (np. o przyjmowanych lekach, alergiach, jednostkach chorobowych itp.). W ramach Teleopieki uczestnik może korzystać również z tak zwanych „połączeń zielonych”, czyli rozmów towarzyskich z Teleasystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność lub potrzebuje dodatkowych informacji. Ponadto raz w tygodniu Teleasystenci sami inicjują rozmowę z podopiecznym, aby sprawdzić jak się czuje i czy jego sytuacja nie uległa pogorszeniu.
Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
Dodatkowo w ramach Centrum Usług Domowych istnieje możliwość skorzystania z usług zespołu medycznego: pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz psychologa. Zakres usług ustalany jest indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Wszystkie usługi realizowane są w miejscu zamieszkania podopiecznego.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 16.00, tel. 502-215-531.
Projekt finansowany ze środków budżetowych Gminy Kleszczewo, realizowany przy udziale Ośrodka Pomocy Społecznej w Kleszczewie przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Flandria”.