Kontynuuj Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies. Więcej w "Polityce Cookies".
Sobota, 06 czerwca 2020, Imieniny: Laury, Laurentego, Nory PL EN

SZKOŁA PODSTAWOWA W KLESZCZEWIE MA SWOJE IMIĘ

"Walczących o Niepodległość" - takie imię nosi od soboty 27 kwietnia 2019 roku Szkoła Podstawowa w Kleszczewie. Uroczystość nadania imienia odbyła się przy okazji jubileuszu 180-lecia istnienia placówki. Akt Nadania Imienia na ręce dyrektora szkoły Marzeny Sochy przekazali  wójt gminy Bogdan Kemnitz oraz przewodniczący rady gminy Marek Maciejewski. 

Dyrektor Marzena Socha odebrała również ufundowany przez Radę Rodziców sztandar szkoły.  Wójt gminy, uczniowie oraz obecni i byli nauczyciele przypomnieli o poległych w czasie II wojny światowej mieszkańcach gminy. Wspomniano szczególnie o nauczycielach, którzy, mimo okupacji prowadzili nauczanie. Jedną z takich postaci był ostatni przedwojenny kierownik szkoły Leon Kemnitz,  który pomimo zamknięcia szkoły potajemnie nauczał i wypożyczał  książki - za swoją działalność został w 1941 roku aresztowany i rozstrzelany.

Uroczystości odbyły się pod hasłem "180 lat i więcej". Wzięli w nich udział absolwenci, nauczyciele i uczniowie, którzy zaprezentowali bogaty program artystyczny. Wśród gości była między innymi Mieczysława Tomczak, która uczyła w kleszczewskiej szkole już w 1945 roku, jeszcze w budynku pod strzechą.  Wśród nauczycieli pracujących przed laty w szkole można było spotkać także Alicję Kucharską, Krystynę Kędziora (dawniej K. Zięba), Jadwigę Tomczak (J.Łaźna), Marię Przybył-Kosoc (M. Przybył), Czesławę Podeszwińską (Cz. Nowak), Krystynę  Rydian, Władysławę Woźniak, Halinę Jóźwiak oraz byłych dyrektorów  Mariana Strachanowskiego  i Tomasza Pawlickiego, który przybył wraz z małżonką Danutą - również byłą nauczycielką.  W rozmowach nie zabrakło wspomnień o tych pedagogach, którzy już odeszli, a byli znani osobiście absolwentom, w tym o Marii i Jadwidze Jankowiak, Józefie Wojciechowskim, Stefanie Sznura,  a z młodszego pokolenia Wojciechu Hoffmannie, Halinie Markiewicz,  Krzysztofie Piątkowiaku. 

Imię "Walczących o Niepodległość" wybrało środowisko szkolne,  a następnie inicjatywa zyskała aprobatę Rady Gminy.   Patroni mają przypominać uczniom, nauczycielom i rodzicom o takich wartościach jak patriotyzm czy praca dla ojczyzny. Chodzi również o znajomość historii - również tej lokalnej - związanej z miejscami, w których żyjemy. W związku z tym szkoła planuje w każdym roku szkolnym poznawać i szczególnie popularyzować wśród uczniów jedną z postaci  walczących o niepodległość, właśnie z terenu naszej gminy.

Podczas uroczystości wójt gminy zapowiedział również, że gmina planuje w przyszłości postawić pomnik walczącym o niepodległość w Kleszczewie.

 FOTO:

Grzegorz Okoński - Głos Wielkopolski
Maciej Frąckowiak - GOK w Kleszczewie
Zespół Szkół w Kleszczewie

 

Kilka słów o naszej gminie...

KLESZCZEWO to gmina położona na granicy Poznania, stolicy znanego z gospodarności województwa wielkopolskiego. Do niedawna obszar nieomal wyłącznie rolniczy, obecnie przestrzeń dynamicznego rozwoju, będącego wynikiem atrakcyjnego położenia na skrzyżowaniu nowych tras komunikacyjnych - autostrady A2 i drogi ekspresowej S5.

Możliwość korzystania z uroków spokojnego wiejskiego otoczenia, a jednocześnie z bliskości prężnej metropolii sprawia, że jest to także wymarzone miejsce do życia dla stale rosnącej liczby mieszkańców.

Jest mi niezmiernie miło zaprezentować Państwu Gminę Kleszczewo. Mam nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym folderze sprawią, że uznacie Państwo za stosowne bliżej poznać możliwości Gminy i być może zaangażować się w życie społeczne i gospodarcze jej mieszkańców.