
Komunikat prasowy IS z dnia 07.11.2025 wystawa fotografii Romana Maxa Szymańskiego w Akademii Lubrańskiego
Wzruszające, piękne portrety autorstwa Romana „Maxa” Szymańskiego w Akademii Lubrańskiego
Akademia Lubrańskiego oraz Instytut Skrzynki zapraszają 13 listopada o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy fotografii Romana „Maxa” Szymańskiego p/t. „On, Ona, Oni”.
Na ten niezwykły cykl składa się 29 czarno-białych, wydrukowanych fotografii i w uzupełnieniu blisko 100 zdjęć cyfrowych prezentowanych na dużym monitorze. Wystawa ta gościła już w Galerii Skrzynki To zdecydowanie najbardziej emocjonalna ekspozycja jaka odbyła się w Skrzynkach i wspaniale, że teraz będą mogli oglądać ją mieszkańcy Poznania!
Co jest tak niezwykłego w tych fotografiach?
Roman „Max” Szymański prezentuje czarno-białe, wyraziste i piękne portrety ludzi, którzy nieczęsto mają okazję stawać przed obiektywem. To są byli i aktualni uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. Są niemal nadzy w swoich emocjach, niczego nie udają, niczego nie kreują – są sobą! To jest największa moc tych wspaniałych portretów. „Max” pokazał ich wnętrza bez żadnego retuszu i dlatego ich niepełnosprawność schodzi na drugi plan. Zdaje się być zaledwie dodatkiem do wewnętrznego piękna, które emanuje z każdego spojrzenia, gestu, pozy…
Jak mówi autor inspiracją dla powstania portretów była jego autystyczna córka Lidka, która długo nie chciała być fotografowana. Ale później, gdy przekonała się do fotografii, sama zaczęła aranżować sesje, w czasie których przez inscenizacje, kostiumy i rekwizyty zaczęła wyrażać siebie… Stąd był już tylko krok do zorganizowania prawdziwej sesji. Ileż razy przeglądając media społecznościowe, oglądając reklamy, relacje z udziałem celebrytów widzimy pięknych, młodych, wyretuszowanych do granic naturalności ludzi i… zauważamy tylko piękne opakowania. A w środku?
Dlatego, jeśli chcemy zobaczyć prawdę o ludzkich emocjach, pragnieniach, potrzebie zaznaczenia swojej obecności w społeczeństwie – koniecznie odwiedźmy Galerię Sztuki Współczesnej w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu. Wstęp na wystawę jest wolny! To zaledwie 100 metrów od katedry na Ostrowie Tumskim.
Piękna mądrą wystawę prac Romana „Maxa” Szymańskiego będzie można oglądać od 13 listopada do końca roku 2025r., a to „jazda obowiązkowa” dla każdego, kto rozumie, że społeczeństwo to nie tylko piękni i młodzi ludzie z reklam.
Przygotował: Instytut Skrzynki
osoba do kontaktu:
Liliana Kubiak – Zastępca Dyrektora Instytutu Skrzynki
e-mail: liliana.kubiak@instytutskrzynki.pl tel. 451 152 795
Instytut Skrzynki - Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego to powołana w 2021 roku powiatowa instytucja kultury, która swoją siedzibę ulokowała w zrewitalizowanym Dworze w Skrzynkach. Oprócz ośrodka szkoleniowo-konferencyjnego, działa także Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Podstawowym celem statutowym Instytutu jest promocja kultury centralnej części Wielkopolski, tworzenie, ochrona różnorodnych jej wartości i udostępnianie dóbr kultury oraz prowadzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w formie ośrodka badań i dokumentacji w dziedzinie kultury i kulinariów, a także prowadzenie Szlaku Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.